Šaría doslovně znamená "jasnou, dobře vyšlapanou cestu k vodě".
Zákon Šaría funguje jako přesný návod na život. Cílem Šaríi je pomoci muslimům pochopit, jakým způsobem se chovat a jak by měli řídit všechny aspekty svého života podle Božích přání. Pokud chcete, co nejlépe poznat islám, musíte poznat Šaríu.
Právo Šaría je chápáno, podobně jako Korán, jako věčné a neměnné. Zatímco klasické právo se přizpůsobuje potřebám společnosti, v případě dokonalého práva Šaría se musí lidé přizpůsobit jemu. Islám tak vytváří svůj vlastní právní systém, protože Šaría nedefinuje pouze náboženské povinnosti muslima jako jednotlivce vůči bohu. Dotýká se snad všech myslitelných (i nemyslitelných) oblastí života. Obsahuje právo trestní, rodinné, válečné, dědické, majetkové či závazkové.
Jak těžké jsou některé tresty?
Šaríja rozděluje trestné činy do tří obecných kategorií:
- "Hadd" zločiny jako je např nezákonný sex, pití alkoholu či krádež, které jsou závažnými trestnými činy považovánými za zločiny proti Bohu, se stanovenými tresty jako je amputace ruky, ukamenování, bičování
- "Qisas" do této kategorie patří například vražda, kterou islámské právo považuje za občanský spor mezi věřícími. Trestem bývá odveta či peněžní trest.
- "Tazir" činy, které jsou v islámu považovány za hříšné, podkopávají muslimskou komunitu nebo ohrožují veřejný pořádek, ale nejsou trestné jako zločiny hadd nebo qisas. Trest je ponechán na uvážení soudce.
Jak fungují pravidla Šaríi?
Jako každý právní systém je i Šaria složitá a její praxe je zcela závislá na kvalitě a zkušenostech učenců. Islámští právníci vydávají pokyny a rozhodnutí, které se považují za formální právní rozhodnutí a nazývají se fatwa.
Existuje pět různých škol Šaría práva. Čtyři sunnitské školy a jedna šíitská. Těchto pět doktrín se liší tím, jak doslovně interpretují texty, ze kterých pochází právo Šaría.
Existence práva Šaría v islámu je zcela jistě jednou z příčin nemožné integrace muslimů v neislámské společnosti, protože postupně dochází k vytvoření paralelní společnosti s vlastním právem. Většina specifických požadavků, které bývají muslimy vznášeny jsou v souladu s právem Šaría.
Šaría je tak v rozporu s právním systémem jiných států, paradoxně i některých islámských, které právo Šaría nezavedly vůbec, nebo ho zavedly jen částečně.
V roce 2001 Evropský soud pro lidská práva označil právo Šaría za neslučitelné s demokratickou a sekulární společností.
Zdroje:
http://www.bbc.com/news/world-27307249
https://en.wikipedia.org/wiki/Tazir
http://islam-objektivne.webnode.cz/dokumenty/co-je-to-sarija/