Jitka Fialová, 5. 9. 2016
Barnevernet má být dokonalý systém s dítětem údajně na prvním místě. Různé audity, policejní vyšetřování a studie přitom dokazují opak. Norsko prostě zaspalo v demokracii a své probuzení v totalitě si pouze ještě neuvědomilo...
1. mýtus: Úřady rodiče za mluvení s médii netrestají
„Rodiče mají právo vyjadřovat se svobodně o případech skrze média. Žádným způsobem tím neriskují, že budou za toto potrestáni či trestně stíháni,“uvedla v jednom z prohlášení norská ambasáda. Ve stejném duchu se později nechala slyšet i ministryně pro děti a rovné příležitosti Solveig Horne, pod níž barnevernety spadají. Rychlý průzkum mezi rodiči však ukázal, že neexistuje jediný případ, kdy by barnevernet nepoužil případnou medializaci vůči rodičům.
V případě Evy Michalákové je hlavním důvodem odebrání dětí „nebývalá míra medializace“. Tento týden si ale argument medializace u soudu vyslechla také Lisa Mathesonn, která jen veřejně na FB postovala vzpomínkové video na chlapce, po kterých se jí velmi stýská (důvodem odebrání byl rozvod, exmanžel je Nor, ona Skotka, která se vrátila – děti mu později byly odebrány kvůli násilí a alkoholismu. Ačkoliv nyní souhlasil, že chce, aby děti byly u matky, místo rozděleni u pěstounů, s největší pravděpodobností to nedopadne).
Nemilé zkušenosti má i norská matka Vibeke Vedvik, která si dovolila na FB vytvořit podpůrnou skupinu pro její případ. Své ví i známá rumunsko-norská rodina Bodnariu, kterým pro změnu vrátili děti s podmínkou, že o svém případu a selhání Barnevernetu už nebudou mluvit s žádným médiem a nikde nevystoupí.
2. mýtus: Děti jsou odebírány jen v případě krajní nouze
Děti jsou údajně rodičům odebírány jen v případě krajní nouze, kdy všechna ostatní řešení selhala. Toto není pravda. Jak už psal v blogu Děsivé norské statistiky o odebírání dětí bez varováníTomáš Zdechovský, 8 z 10 odebrání je akutních, tedy bez jakéhokoliv varování rodičů. Tímto systém vlastně dokazuje, jak moc selhává, když musí drtivou většinu věcí řešit ve stavu nejvyšší nouze...
3. mýtus: Děti odebíráme jen ze skutečně závažných důvodů
Děti jsou prý odebírány jen v případech sexuálního zneužívání, týrání a těžkého zanedbávání či při problémech rodičů s drogami. To není pravda – důvody odebrání v roce 2014 byly následující:
Nedostatečné rodičovské schopnosti: 32.3 %
Mentální problémy rodičů: 34.3 %
Rodiče užívali drogy: 8.3 %
Domácí násilí/ děti svědky domácího násilí: 8.1 %
Vysoká míra konfliktů v domácnosti: 2.3 %
Zneužívání návykových látek u dětí: 2.0 %
Děti obětmi sexuálního násilí: 3.5 %
Výše uvedené jsou ty nejdůležitější případy. Pouze v 3,5 % případů se jedná o násilí na dětech.
Reálně jsou ty důvody ještě horší, viz ale další mýtus.
4. mýtus: Rodiče mohou s dětmi svobodně cestovat do ciziny
Toto zní logicky, ale přesto to není pravda. V případě Sabriny D. byli akutně odebráni 3 synové na základě zákona § 4-31 a trestů popsaných § 261, tedykvůli nebezpečí útěku ze země, protože se tak dětem odepře dokonalá péče v norské zemi zaslíbené. Sabrina se totiž rozvedla a pravidelně s dětmi jezdila za otcem dětí a jeho rodinou do Tunisu (obavy před BV vyjádřila závistivá sousedka). V případu nefiguruje žádné násilí, později se jen objevila údajná výpověď jednoho z chlapců, který se pod stolem pěstounce svěřil, jak ho matka zneužívala... (Povědomé? Ano, případ je z okolí Drammen, který řeší i kauzu Evy Michalákové). Chlapci jsou drženi na tajných místech každý zvlášť ve 3 různých rodinách.
5. mýtus: Děti u pěstounů prospívají, nebezpečí jim už nehrozí
Pěstouni jsou v Norsku nezřídka využíváni jako univerzální řešení všech problémů, jsou prostě lepší než rodiče, dětem u nich už nic nehrozí... Starší studie, uveřejněná na stránkách norské vlády, ale tvrdí, že v pěstounské péči se mnohem více vyskytuje sexuální zneužívání. Mluví se o tom, že se tak děje až7 – 8x častěji a v dětských domovech šestkrát více než u celé populace.[4]V této věci padlo už i několik rozsudků, např. deník Aftenposten přinesl informaci, že bylo různou měrou potrestáno 42 pracovníků barnevernu, protože dopustili, že bylo těžce zneužito 52 dětí.
Další skutečností je, že u dětí v péči je8x vyšší míra sebevražd než u těch v běžné populaci. Prokazatelně se to mezi roky 1990 – 2001 týkalo 150 dětí (kategorie 1 – 17 let), které byly přímo či jen část života v péči barnevernu. Reálně toto číslo může být ještě větší, protože se rozlišuje také skupina „jiné“ a nehody. V každém případě číslo každý rok stoupá.
Poslední dobou si ale také hodně stěžují i pěstouni, protože barnevernet místo toho, aby jim pomohl řešit s dítětem nějakou krizovou situaci, dítě prostě přeloží k jinému pěstounovi. Přesuny i více než 5x za rok také Zdechovský zmiňoval v bloguDěsivé norské statistiky o odebírání dětí bez varování.
6. mýtus: Jedná se v nejlepším zájmu dítěte
Skutečnost je taková, že barnevernet spíše dělá vše proto,aby prostě vyhrál případ, o dítě jde až na posledním místě.V 19 ze 40 náhodně vybraných případů barnevernetu v Tromso se našly závažná pochybení. V případě rodiny Bodnariu např. nyní policie prošetřuje tajné nahrávky rozhovorů pracovníků BV, kde se domlouvali na produkci důkazů, odmítali kladné posudky psychologů na rodiče apod. Nahrávky předal policii Tor Berglid z organizace Barnets Beste, který se nechal slyšet, že už počítá s min. 6 měsíci vězení.
Policii přitom nevyšetřuje BV poprvé. Zdechovský v článcíchNORSKO: Střety zájmů a děti jako kšeftaNorský byznys v nejlepším zájmu dítěté psal o dobře ozdrojovaném a na stránkách norského Úřadu vlády zveřejněném auditu o tom, jak soukromé firmy pro barnevernet nejen vypracovávají posudky a kompletní dokumentaci k případu včetně doporučení, zda děti odebrat nebo ne, ale rovnou i nabídnou konkrétní služby, kdy je samozřejmě nejvýhodnější, aby bylo dítě umístěno do pěstounské péče. Podvody podobného typu často řeší výbor KOFA, který vyřizuje stížnosti na veřejné zakázky. Pod heslem"barnevern"najdete hned 90 rozhodnutí o pochybení s udělením pokut.
S barnevernetem je to totiž celé jako s norským lososem. Údajně nejlepší ryba je dle výzkumů také nejvíc toxická. Proto je dobré nevidět pouze nablýskanou stranu ochrany dítěte v Norsku, ale podívat se i na její skutečný obsah.
Blog: http://fialovajitka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=549601 Zde naleznete i důkladný systém odkazů a zdrojů.